_
Najczęściej zadawane pytania
_

Dieta biegacza - popularne pytania

Sprawdź poniższą sekcję

najczęściej zadawanych pytań ogólnych, które dotyczą żywienia biegacza.

Więcej krótkich pytań i odpowiedzi znajdziesz w każdym z artykułów.

Dieta wegetariańska dla biegacza - czy biegacz może być na diecie roślinnej?

Może. Gdyby to było złe, to... Żartuję. Przynajmniej częściowo, ponieważ stanowisko ADA z 2009 roku jednoznacznie stwierdza, że dobrze zaplanowane diety roślinne mogą być stosowane w sporcie. Zatem tak: dieta biegacza może być dietą roślinną. Na blogu znajdziesz informacje, jak ją bilansować. 

Jaka dieta dla biegacza jest najlepsza?

Najlepsza dieta dla biegacza to taka, która dostarcza odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych, dzięki czemu wspiera jego zdolności wysiłkowe i regeneracje. Tak, wiem - nudy. 

Bieganie a odchudzanie. Jaka powinna być dieta przy bieganiu, aby schudnąć?

Dieta biegacza, który chce schudnąć, musi uwzględniać deficyt energetyczny. W telegraficznym skrócie: musisz wydatkować więcej energii niż przyjmujesz, aby organizm sięgnął do zapasów tkanki tłuszczowej. Więcej informacji w  artykule o diecie dla biegacza, który chce schudnąć.  

Dieta przed zawodami - jak powinna wyglądać?

W przypadku krótkich dystansów dieta biegacza przed zawodami nie musi różnić się od tej, jaką prowadzi na co dzień. Natomiast przed maratonem (u wielu amatorów również przed półmaratonem) warto przeprowadzić ładowanie węglowodanami. 

Dieta biegacza długodystansowego - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim dieta biegacza długodystansowego musi dostarczać odpowiedniej ilości energii. Duży udział, większy w porównaniu do osób nieuprawiających sportów wytrzymałościowych, mają w niej węglowodany. Równie ważna jest wyższa zawartość białka, które jest niezbędne do regeneracji powysiłkowej. Te dwa makroskładniki na pewno powinny znaleźć się w posiłku po treningu.

Dieta biegacza - ile kalorii (kcal) muszę przyjmować?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. To zależy od Twoich parametrów: płci, wieku, wzrostu, a także poziomu codziennej aktywności pozasportowej oraz sportowej i Twojego celu (odchudzanie/utrzymanie masy ciała/zwiększenie masy ciała). Ilość kalorii w diecie biegacza ustala się korzystając ze wzorów, np. zmodyfikowanego wzoru Harrisa-Benedicta lub wzoru Cunninghama - ten drugi w obliczeniach uwzględnia ilość beztłuszczowej masy ciała. 

Wyślij wiadomość

 

Skontaktuj się ze mną, jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat diety biegacza. Jest szansa, że przygotuję artykuł na ten temat lub inny materiał edukacyjny.